Blondinė nusivylusi vaikinu..

Pasidalink su draugais Facebook'e!

Esu kalbėjęs su mokytojais lituanistais ir buvau nustebintas vis atviriau pačių moksleivių išsakomos nuostatos: kam man ateityje bus reikalinga ta literatūra, aš nesirengsiu jos studijuoti.

Kaip į tai reaguoja pedagogas? Vyresniosios kartos labai sunerimę, jaunesnieji žiūri ramiai, o viena lituanistė nusijuokė: kokie laikai, tokie vaikai. Nemenką autoritetą turinčios gimnazijos moksleiviai leidžia gan solidžiai atrodantį šešių puslapių laikraštuką „Salve“.

Gavau jį, paskaitinėjau. Anketa: „Ar gimnazistai domisi literatūra?“ Pacituosiu: – Ką jums reiškia literatūra? – Įdomus laisvalaikio praleidimo būdas. – Mėgstamiausi autoriai? – Negaliu pasakyti, nes nevertinu autoriaus, apie jį nemąstau.

Ką manai apie besiruošiančių studijuoti kitose šalyse ketinimus? – Reikia daryti tai, ko nori, rinktis sritį, kurioje kiekvienas galėtų save realizuoti.“ milijonai britų vaikų neturi namie nė vienos knygos.

Taigi ar čia nėra tėvų kaltės dalis. Per didžiąsias šventes apkrauna vaikus įvairiausiom dovanom, o knygą kad nupirktų – retenybė. Koks apskritai šiandien požiūris į knygą?

Rinkos ekonomika, kaip ir rinkos politika, o dar aukštosios technologijos smarkiai pakirto kultūros medžio kamieną. Pakirto ir dėmesį knygai. Žinoma, turiu omenyje geras, rimtas praeities ar dabarties rašytojų knygas.

Atrodytų – tu­rime daug leidyklų, net ir tokių, kurios kasdien išleidžia po keletą knygų. Knygynai prikimšti, ne tik lentynos nuo jų lūžta, bet ir ant grindų krūvos.

Bet kai nori surasti knygą, kuri būtų reikalinga ne laisvalaikį „užmušti“, bet pakrauti tavo vidinį gyvenimą, nueini kryžiaus kelius, o nusipirkęs vieną kitą ir paskaitęs dešimtį puslapių, atidedi.

Postmodernizmas gan vėluodamas įsiveržė į mūsų padangę, į jį godžiai nosis susmeigė ne vienas jaunesnės kartos rašytojas. Jaunesnieji prozininkai, siekdami būti kuo populiaresni, gerai įvaldė tai, ko reikia knygų rinkai.

Būtent – knygų rinkai! Ir vis dėlto nė vienas nepralenkia Vakarų pasaulio popso meistrų ir Vakarų pasaulio skaitytojui lietuvių literatūros „išdaigų“ nereikia. Menkai reikia ir mūsų skaitytojams: vieną perskaitę, daugiau tokio peno atsisako ir geriau į rankas ima antrąsyk skaityti seniai išleistas knygas.


Pasidalink su draugais Facebook'e!

Facebook komentarai