Kai pagauna girtą prie vairo..

Pasidalink su draugais Facebook'e!

Grįžkime į 1948 metų rudenį Prienuose. Atvažiavo tuomet Antanas Venclova ir Vincas Mykolaitis-Putinas. Jis pasakojo apie „Katekizmą ‘ ir jo 400 metų kelią. Skaitė eilėraštį, skirtą pirmajai lietuviškai knygai.

Atmintin įsirašė paskutinės eilutės: Giedrėjančio ryto kas laukiat ir tikit Broliai seserys, Imkit mane ir skaitykit… Salė audringai ploja, o jaunasis Bubnys vis kartoja tas tris eilutes, kad grįžęs namo galėtų užsirašyti… Kas šiandien gali šiuolaikinį vaikiuką sudominti knyga ar eilėraščiu?

Pirmų pirmiausia tėvai, vyresnieji broliukai ar sesutės mažyliui skaitydami pasakas. Ir ne tik pasakas. Pats žinau – jeigu mažyliui paskaitysi ką nors iš įdomesnės knygelės, jeigu apie ją šį tą papasakosi, vaikas neužmirš ir vėl prašys, kad paskaitytum.

Gal todėl nemaža dalis pradinių klasių vaikų knygas skaito. Deja, skaitančiųjų mažėja, nuo 6- 7 klasės, kaip teko girdėti, jų lieka labai nedidelė dalis, o aukštesnėse klasėse, drąsiai galima pasakyti, jų lieka labai nedaug. Pavergia kompiuteriai su savo žaidimais ir popso laidom, kruvinų nuotykių filmai.

Pagaliau ar neatstumia moksleivio nuo knygų, kai iš nagrinėjamo autoriaus kūrybos pasiūloma perskaityti keletą, geriausiu atveju keliolika puslapių, o laikant abitūros egzaminą iš lietuvių literatūros visai nebūna jokios rašinio temos, kurioje moksleiviui tektų paanalizuoti vieną ar kitą mūsų klasiką. Pakanka interpretacijų, paviršutiniškų anotacinių žinučių, vienos kitos ra­ šytojo pavardės.


Pasidalink su draugais Facebook'e!

Facebook komentarai